Náklad Cherlie Hebdo překoná hranici sedmi milionů výtisků | E15.cz

Náklad Cherlie Hebdo překoná hranici sedmi milionů výtisků

Náklad Cherlie Hebdo překoná hranici sedmi milionů výtisků
Výtisk francouzského časopisu Charlie Hebdo z 14. ledna 2015, který měl na obálce obrázek plačícího proroka Mohameda
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Nejnovější číslo francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo s karikaturou proroka Mohameda na titulní stránce překoná i hranici sedmi milionů výtisků. Oznámil to dnes distributor časopisu, jehož redakce se před dvěma týdny stala terčem teroristického útoku.

Dva islamisté 7. ledna v pařížském sídle Charlie Hebdo postříleli celkem 12 lidí. Údajně se mstili za prorokovy karikatury.

Do sobotního večera má být vytištěno sedm milionů výtisků čísla, které týden po atentátu vytvořila přeživší část redakce. Tisk bude pokračovat, aby se v pondělí mohlo na stáncích objevit dalších 300 tisíc kusů historického vydání časopisu.

Až dosud se počítalo s pěti miliony výtisků, ale zájem se ukázal mnohem větší. Na mnoha místech lidé stáli fronty, ale ani tak se k výtisku nedostali. „Vše, co se rozvezlo do distribuce, se prodalo,“ ujistil distributor, Messageries lyonnaises de presse.

Rekord v počtu vydání držel ve Francii zatím list France Soir, který vyšel po smrti prezidenta Charlese De Gaullea v roce 1970 v nákladu 2,2 milionu výtisků.

Do ciziny půjde desetina

Charlie Hebdo před atentáty vycházel v nákladu 60 tisíc kusů. Zájem převyšující nabídku byl hlášen z mnoha evropských zemí včetně Belgie, Rakouska nebo Německa. Ze sedmi milionů výtisků je podle distributora pro zahraničí určena desetina.

Desetitisíce lidí po celém světě dnes opět demonstrovaly proti zveřejnění karikatur proroka Mohameda v posledním vydání Charlie Hebdo. V indické části Kašmíru se na výzvu separatistů a islámských stran konala stávka, zavřené zůstaly obchody i podniky. Nesouhlas s kresbami vyjádřili také lidé v Afghánistánu, Pákistánu, Íránu či Srbsku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!