Za příjem televize platí 41 procent lidí, v průměru 382 korun měsíčně | E15.cz

Za příjem televize platí 41 procent lidí, v průměru 382 korun měsíčně

Za příjem televize platí 41 procent lidí, v průměru 382 korun měsíčně
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta E15
28. listopadu 2013 • 13:21
Za příjem televizního signálu nad rámec běžných koncesionářských poplatků platí 41 procent lidí. Jejich průměrná platba je 382 Kč, necelá čtvrtina lidí se měsíčně vejde do 200 Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Digital Broadcasting realizovala agentura IBRS.

Nejčastěji se poplatek za nejrůznější balíčky TV kanálů na satelitu nebo v kabelové televizi pohybuje v rozmezí 201 až 400 korun, což uvedly dvě pětiny dotázaných. Poplatek od 401 do 600 korun potvrdila víc než čtvrtina lidí a nad 600 korun asi desetina respondentů. Nejnižší částku do 200 korun měsíčně hradí 23,4 procenta lidí.

„V těchto případech jde o základní balíčky služeb, které zahrnují volně šířené programy. I když jde jen o stokoruny měsíčně, často je to zbytečný výdaj. V DVB-T jsou tyto programy dostupné zdarma, nebo jen s minimální jednorázovou investicí do lepšího nastavení televizní antény. Řada rodin má dnes napjaté rozpočty a tady se nabízí snadná úspora,“ uvedl jednatel Digital Broadcasting Radim Pařízek. Koncesionářský poplatek činí u televize 135 Kč a rozhlasu 45 Kč za měsíc.

K příjmu pozemního televizního signálu 55 procent dotázaných používá individuální anténu, zbytek má televize naladěnou pomocí společné televizní antény (STA). Televizi s vysokým rozlišením má necelá polovina lidí, přičemž její vlastnictví častěji uvádějí muži, respondenti do 49 let, lidé s příjmy nad 25.000 Kč a vysokoškoláci. Průzkum také ukázal, že 71 procent respondentů ví o televizních kanálech ve vysokém rozlišení a 41 procent je ve vysokém rozlišení sleduje.

Průzkum se uskutečnil letos v září na vzorku 1000 respondentů z celé ČR. Digital Broadcasting podnikatele Radima Pařízka provozuje pozemní televizní multiplex 4.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!